Helena Modrzejewska w Google Doodle. Kim była słynna polska aktorka?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Helena Modrzejewska, aktorka. Fotografia portretowa.
Helena Modrzejewska, aktorka. Fotografia portretowa. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Helena Modrzejewska stała się tematem przewodnim w Google. Firma postanowiła uczcić pamięć o wybitnej aktorce. Polscy użytkownicy wyszukiwarki Google mogą zobaczyć portret słynnej rodaczki na stronie głównej. Warto więc przypomnieć fascynującą historię gwiazdy.

Helena Modrzejewska zainteresowała firmę Google. Z okazji 181. rocznicy jej urodzin światowy gigant zdecydował się na Google Doodle – tymczasową zmianę logo na stronie głównej. Zamiast logotypu marki internauci mogą zobaczyć rysunek przedstawiający podobiznę Modrzejewskiej. Po kliknięciu w grafikę użytkownik zostaje przeniesiony na stronę wyszukiwania z najważniejszymi informacjami na temat artystki.

Helena Modrzejewska (Jadwiga Helena Chłapowska z domu Misel) urodziła się 12 października 1840 r. w Krakowie. Rozgłos zdobyła m.in. dzięki występom w szekspirowskich sztukach i tragediach. Publiczność uwielbiała ją za wcielanie się w postaci Ofelii, Julii czy Lady Makbet. 

Modrzejewska debiutowała na deskach niewielkich teatrów w miastach takich jak Nowy Sącz, Rzeszów, Bochnia czy Przemyśl. W 1862 r. odniosła sukces jako Skierka z Balladyny Juliusza Słowackiego we Lwowie, a trzy lata później zaczęła występować w Krakowie. W 1868 r. rozpoczęła karierę w Warszawie, gdzie także udało jej się zjednać sobie publiczność.

Warto przeczytać również:

W 1876 r. Helena Modrzejewska wraz z rodziną i grupą przyjaciół, m.in. Henrykiem Sienkiewiczem, wyemigrowała do Kalifornii, gdzie przybrała pseudonim artystyczny „Helena Modjeska”. Wielokrotnie występowała w sztukach szekspirowskich, była też propagatorką twórczości dramaturga. W 1893 aktorka uczestniczyła w kongresie kobiet w Chicago (World’s Fair Auxiliary Congress), na którym wygłosiła odczyt dotyczący sytuacji kobiet w zaborze pruskim i rosyjskim, co zaowocowało zakazem jej powrotu na rosyjskie terytorium.

Helena Modrzejewska była także matką chrzestną Ethel Barrymore, amerykańskiej aktorki i stryjecznej babci Drew Barrymore, oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Madame Modjeska zmarła 8 kwietnia 1909 r. w kalifornijskim Newport Beach. Zgodnie ze swoją wolą została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 1910 r. w Stanach Zjednoczonych ukazały się wspomnienia Heleny Modrzejewskiej, napisane w języku angielskim Memories and Impressions of Helena Modjeska (wydanie polskie – Wspomnienia i wrażenia). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet