Clare Hollingworth z Google Doodle była brytyjską reporterką i dziennikarką. Reporterka Clare Hollingworth zmarła 10 stycznia br. w wieku 105 lat. To ona pierwsza podała światu „news stulecia” o wojnie w 1939 roku. Nadawała z Katowic.

CZYTAJ KONIECZNIE
NIESAMOWITA HISTORIA CLARE HOLLINWORTH

Clare Hollingworth przebywała w Katowicach w chwili, gdy około godziny 5.00 dnia 1 września 1939 nad miasto nadleciały niemieckie Stukasy, by zbombardować lotnisko na Muchowcu. Jej depesza o spadających na polski Górny Śląsk bombach była jedną z pierwszych informacji o rozpoczęciu działań wojennych, jakie poszły w świat.

- Pamiętam, gdy dzwoniłam do Robina Hankeya, sekretarza w ambasadzie w Warszawie, mówiąc: "Wojna rozpoczęta". Powiedział: "Głupstwa, oni wciąż negocjują". A ja na to: "Jak możesz tego nie słyszeć?" I wyciągnęłam telefon przez okno , żeby mógł usłyszeć inwazję Niemców - powiedziała reporterowi Daily Telegraph jeszcze w 2011 r.

Wcześniej Clare Hollingworth wybrała się na polsko-niemieckie pogranicze samochodem, którego wraz z szoferem użyczył jej brytyjski konsul w Katowicach.

Relacjonowała, że z polskiej strony było ono ufortyfikowane. Zarazem jednak, gdy udało się jej przedostać na niemiecką stronę (co samo w sobie było niezłym wyczynem - granica była przecież zamknięta), bystro wypatrzyła, że Niemcy zmasowują swe groźne wojska pancerne nie naprzeciwko tych umocnień, ale na północy, gdzie dużo łatwiej przełamać polską obronę.

O swoich obserwacjach miała poinformować z pokoju hotelowego w Katowicach - prawdopodobnie z hotelu Monopol. Ten fakt niektórzy uznają za pierwszą potwierdzoną informację o wybuchu II wojny światowej.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego