Katarzyna Turzańska, anestezjolog ze szpitala w Zakopanem, właśnie zdała ostatnie egzaminy dla kandydatów na TOPR-owców

Użycie technik alpinistycznych w ratownictwie, penetrowanie jaskiń, nawigacja, topografia - to tylko kilka elementów, które pojawiły się na egzaminie dla przyszłych ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Taki właśnie się odbył, a przystąpili do niego kandydaci po skończonym niemal dwuletnim stażu.

Ci, którzy zaliczyli pozytywnie egzaminy i spełnili pozostałe wymagania, dotyczące m.in.

liczby wypracowanych godzin oraz wypraw ratunkowych, w których uczestniczyli, już niedługo zostaną pełnoprawnymi ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wśród nich 34-letnia Katarzyna Turzańska.

- Kasia jest lekarzem anestezjologiem i pracuje w szpitalu powiatowym w Zakopanem - mówi Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR, który wprowadzał ją na staż kandydacki do TOPR. - Na górach się świetnie zna, uwielbia penetrować jaskinie.

Sama kandydatka przyznaje, że z górami związana była od dziecka. - Pochodzę z Krakowa. Zawsze więc z rodzicami i rodzeństwem jeździłam w Tatry. Potem mocniej zaangażowałam się w wyprawy górskie. Spodobało mi się penetrowanie jaskiń, jak i nurkowanie jaskiniowe. Robię to aktywnie od ośmiu lat, gdy przeprowadziłam się do Zakopanego, żeby tutaj zrobić specjalizację z anestezjologii - mówi Katarzyna Turzańska.

Od początku pracy w szpitalu na Kamieńcu miała kontakt z ratownikami TOPR, którzy przywozili tam osoby poszkodowane w górach. - I tak jakoś pojawił się pomysł, żeby wstąpić do pogotowia górskiego i nieść pomoc poszkodowanym - mówi Katarzyna. Udało się jej zdać ostatnie egzaminy.

Młoda lekarka stanie się drugą panią pracującą w TOPR. Ratowniczką jest już Ewelina Zwijacz-Kozica, która została przyjęta w 2013 roku jako pierwsza kobieta od 30 lat. - Nie jestem już teraz oceniana przez pryzmat tego, że jestem kobietą. Nie ma mowy o żadnej taryfie ulgowej ani o głupich komentarzach. Pokazałam, że się nadaję - mówiła w wywiadzie dla „Krakowskiej”.

Ratownicy, którzy właśnie zdają ostatnie egzaminy, złożą ślubowanie na dorocznym święcie ratowników, które odbędzie się pod koniec października.