Pożegnanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Czuwanie modlitewne w pierwszy dzień uroczystości żałobnych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe  ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Dziś czuwanie modlitewne. W kościele gromadzi się coraz więcej ludzi
Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Dziś czuwanie modlitewne. W kościele gromadzi się coraz więcej ludzi Barbara Ciryt
Dwudniowe pożegnanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z mszą żałobną zaczęło się w Radwanowicach przed południem w środę, 17 stycznia 2024 roku. O godz. 10 wprowadzono trumnę z ciałem zmarłego Kapłana do kościoła w Radwanowicach. Rodzina księdza Tadeusza, podopieczni, osoby niepełnosprawne i pracownicy Fundacji im. Brata Alberta trwali na modlitewnym czuwaniu. Jak mówili żegnają swojego Prezesa i Przyjaciela. Uroczystości żałobne zaplanowane zostały na dwa dni.

Modlitwy żałobne dwóch biskupów

W pierwszym dniu 17 stycznia mszę św. odprawił ks. bp. Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Natomiast na drugi dzień w czwartek, 18 stycznia zaplanowano główną ceremonię z mszą żałobną, którą ma odprawić ks. bp. Damian Muskus, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Na ten dzień zaplanowano modlitwy w obrządkach łacińskim i ormiańskim, a na koniec pochówek Kapłana na cmentarzu w Rudawie.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, prezes Fundacji im. Brata Alberta zmarł 9 stycznia 2024 roku. Chorował na raka prostaty. Jak informowaliśmy już - był to duchowny katolicki dwóch obrządków łacińskiego i ormiańskiego. Wielki działacz społeczny, duszpasterz osób niepełnosprawnych. Jak mówią o nim najbliżsi, rodzina, przyjaciele, współpracownicy - zawsze był oddany osobom potrzebującym, broniący słabych, dyskryminowanych, skrzywdzonych. To współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta oraz Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego w Radwanowicach. Był również kapelanem podziemnej Solidarności, duszpasterzem Ormian, obrońcą pamięci o Kresach, a ponadto pisarzem, poetą, publicystą.

Spocznie blisko swoich podopiecznych

Wolą ks. Tadeusza było spocząć w miejscu, gdzie pracował i służył niepełnosprawnym. Dlatego grób ma na miejscowym cmentarzu w Rudawie sąsiadującej z Radwanowicami. Chciał, żeby zamiast kwiatów żałobnicy przekazali datki na rzecz podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta. W tym celu wystawione zostały specjalnie oznaczone puszki przed kościołami w Radwanowicach i Rudawie oraz na cmentarzu.

W pierwszym dniu w środę, 17 stycznia uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 10 od wprowadzenia zmarłego ks. Tadeusza do kościoła pw. Św. Brata Alberta w Radwanowicach, następnie czuwanie modlitewne przy trumnie, potem różaniec i msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Romana Pindla. Po myszy w kościele zaplanowano czuwanie aż do godz. 20. Gromadzili się na nim przede wszystkim podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z całej Polski.

Ceremonie pogrzebowe w dwóch obrządkach

Na czwartek, 18 stycznia podczas głównych uroczystości pogrzebowych w kościele pw. Św. Brata Alberta w Radwanowicach na godz. 10 zaplanowano wprowadzenie Zmarłego, a o godz. 12 mszę św. pod przewodnictwem ks. bp. Damiana Muskusa. Natomiast po mszy egzekwie (ceremonie pogrzebowe) w obrządku ormiańskim, których zakończenie przewidziano na godz. 14. Potem odprowadzenie ciała śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na cmentarz w Rudawie.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Anną Dymną na placu budowy ośrodka dla niepełnosprawnych w Radwanowicach

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Odważny kapłan, który m...

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet